Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie miesiące to coraz lepsza sytuacja na pracowniczych rynkach – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku wynosiło 8,2 procenta, a jakieś spadki widoczne były aż w 14 województwach. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Z pewnością tego typu sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz taka sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu może być korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla naszej gospodarki, jaką będzie napędzał odpowiedni wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają różne dodatki, którymi pracownicy są kuszeni. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się systematyczny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w bieżącym roku ogólna ilość osób bez pracy może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii wielu ludzi, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na ilość bezrobotnych. Tego typu hasła słyszy się często od dwustu lat, a w dalszym ciągu mimo pojawienia się ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń ludzie nadal są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały znikanie niektórych zawodów i tworzenie się innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie obawiać się zmian.