Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>Przez ostatnie lata firmy zaczynają mieć zwiększające się problemy ze znalezieniem pewnych pracowników, aktualnie taki problem ma około 45 procent firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze występuje na całym świecie, a Polska plasuje się sporo powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Jest to skutkiem kilku przyczyn i z całą pewnością z takiego obrotu sprawy są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć firmy z różnych branż, sytuacja będzie dotyczyła zarówno kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale też inżynierów i specjalistów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, jakie stawiają pośród mocno poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT w dalszym ciągu jest trudne, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim szukani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym zainteresowaniem cieszą się także spawacze, stolarze i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W większości z tych branż bardzo ciężko jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Kolejną bardzo szukaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadają usługowej i gastronomicznej branży – rozmaite restauracje i hotele także łatwo mieć nie będą jeśli planują znaleźć porządne osoby na rozmaite stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację coraz częściej można zobaczyć w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa chcąc pozyskać nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, którymi w pierwszej kolejności będą podwyżki wynagrodzeń.