Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>Ostatnio właściciele firm mają naprawdę duże problemy z zatrudnieniem pewnych ludzi na różne stanowiska, obecnie taki problem ma blisko 45 procent firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze występuje na całym świecie, a Polska znajduje się znacznie powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Będzie to skutkiem kilku różnych przyczyn i z całą pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi zaczynają mieć firmy działające w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale także specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, stawiającym pośród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT cały czas rodzi spore problemy, to w praktyce wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak niezwykle duża i obejmuje wiele zawodów. Tak więc poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W każdej z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną dość mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Kolejne pozycje przypadają branży gastronomicznej i usługowej – najróżniejsze hotele i restauracje również łatwo mieć nie będą jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Obecnie coraz częściej można zauważyć w dużej ilości branż coraz większą walkę o pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc zatrudnić nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi przede wszystkim będą zwiększone pensje.